uchwyt_do_telewizora

Jak dobrać uchwyt do telewizora?

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że telewizor stanowi obowiązkowy element pokoju dziennego. Niektórzy nie wyobrażają sobie urządzanie salonu bez odbiornika TV. Wśród szerokiej gamy dostępnych na rynku telewizorów nie tylko jego zakup staje się problemem, ale także jego odpowiednie umiejscowienie w pokoju. Popularność telewizorów o płaskich ekranach sprawiła, że coraz częściej odbiorniki zamiast stać na komodach, czy na specjalnych regałach RTV zostają zawieszone na ścianie. I tutaj pojawia się problem, jak dobrać odpowiedni uchwyt do telewizora, aby odbiornik nie tylko ładnie się prezentował, ale też by był stabilnie zamontowany.

Rodzaj uchwytu
Decydując się na umieszczenie telewizora na specjalnym uchwycie należy wziąć pod uwagę czy uchwyt będzie zamontowany na ścianie czy być może na suficie. Wieszaki na telewizor mają również możliwość regulacji w pionie i poziomie, a nawet obrót o 360 stopni. Wybór odpowiedniego zależy od układu pomieszczenia, a także od budżetu przeznaczonego na zakup uchwytu.

Wielkość ekranu
Każdy producent uchwytów do telewizorów podaje do jakiej wielkości ekranu przeznaczony jest dany uchwyt. Informującym o tym parametrem jest podawana w calach przekątna ekranu. W przypadku kiedy uchwyt może być wykorzystany do więcej niż jednej wielkości telewizora należy sprawdzić zakres minimalnej i maksymalnej przekątnej ekranu do jakiej przeznaczony jest dany uchwyt.

Standard VESA
To standard określający rozstaw śrub montażowych z tyłu obudowy telewizora. Każdy telewizor jest zgodny z tym standardem i posiada odpowiedni typ mocowania, który jest najczęściej podawany w instrukcji obsługi. Jeśli z jakiś przyczyn nie udało się go odnaleźć, wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy otworami montażowymi w pionie i w poziomie, a następnie wybrać uchwyt zgodny z tym standardem bez obaw, że nie będzie on pasował.

Waga telewizora
Pomimo tego, że płaskie telewizory LCD czy plazmowe wyglądają o wiele zgrabniej od swoich poprzedników z kineskopem, to też swoje ważą i w przypadku urządzeń o dużych ekranach może być to całkiem sporo kilogramów. Przy wyborze odpowiedniego uchwytu do telewizora należy sprawdzić jakie obciążenie jest on w stanie wytrzymać. Wagi telewizora nie można ignorować, gdyż źle dobrany uchwyt po prostu nie utrzyma odbiornika.

Przy montażu telewizora na ścianie dobrze jest wziąć pod uwagę również rodzaj ściany, na której będzie zamontowany uchwyt. O ile w przypadku ściany betonowej czy ceglanej nie trzeba się zbytnio przejmować ciężarem całego zestawu to inaczej sprawa wygląda w przypadku cienkiej ścianki. Wówczas najlepiej wykorzystać uchwyt, który będzie miał większą powierzchnię styku ze ścianą aby rozłożyć ciężar zestawu na jak największą powierzchnię.

Odpowiednia wysokość
Wysokość zamontowania telewizora zależy o wielkości pomieszczania, w którym będzie umieszczony odbiornik. Dobrze, aby w dużych salonach telewizor był zamontowany na wyższej wysokości, by zapewnić jak największy komfort oglądania wszystkim domownikom. W mniejszych pokojach telewizor może być umiejscowiony niżej, najlepiej na wysokości oczu osób siedzących na przeciwległej kanapie. Zbyt wysoko powieszony telewizor nie będzie zapewniał komfortowego korzystania z niego.

Dobry uchwyt do telewizora to taki, który bezpiecznie utrzyma urządzenie bez żadnych obaw o jego uszkodzenie. Zapoznając się z specyfikacją danego uchwytu na pewno uda się dobrać odpowiedni wieszak zgodny z parametrami posiadanego telewizora. Dla zapewnienia największego komfortu oglądania można zakupić uchwyt z możliwościową regulacji najlepiej w dwóch płaszczyznach. Sam montaż uchwytu do telewizora do ściany lub sufitu jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych specjalnych zdolności.

Polecamy:

mc-667

Uchwyt do telewizora Maclean MC-667

Uchwyt do telewizora 32-85" Maclean MC-564 B

Uchwyt do telewizora Maclean MC-564B

Uchwyt do Telewizora lub monitora 23-42'' 30kg uniwersalny MC-502A

Uchwyt do telewizora Maclean MC-502A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *