standard_vesa

Czym jest standard VESA?

VESA to skrót od Video Electronics Standards Association czyli standard, który określa rozstaw pomiędzy otworami montażowymi w obudowanie telewizora, monitora oraz w uchwycie przeznaczonym do montażu urządzenia na ścianie. Standard VESA został wprowadzony w celu unormowania sposobu montażu uchwytów ściennych, tak aby były one takie same dla każdego odbiornika. Dzięki normom VESA nie trzeba obawiać się, że uchwyt do telewizora czy monitora nie będzie do niego pasował.

Jak sprawdzić jaki standard VESA ma telewizor?
Najprostszym sposobem będzie zajrzeć do instrukcji urządzania by sprawdzić z jaką normą VESA jest on zgodny. Można również zmierzyć odległość pomiędzy otworami montażowymi w pionie i w poziomie, które znajdują się z tyłu obudowy urządzenia. Wykonując pomiar należy pamiętać o tym, by odległości pomiędzy otworami były w tym samym rzędzie. Wartość standardu VESA podawana jest zawsze w milimetrach.

Najczęściej stosowane typy mocowań: VESA 75×75, VESA 100×100, VESA 200×100, VESA 200×200, VESA 200×400, VESA 300×300, VESA 300×400, VESA 400×200, VESA 400×400, VESA 600×400.

Czy każdy uchwyt do telewizora jest zgodny ze standardem VESA?
Producenci wieszaków do telewizorów czy monitorów podają jaka norma standardu VESA jest zastosowana. Na rynku dostępne są też uchwyty, które posiadają więcej niż jeden typ mocowania VESA i wówczas należy sprawdzić czy interesująca nas norma jest w zakresie danego uchwytu. Jeśli uchwyt do tv ma taki sam standard VESA jak telewizor można spokojnie przystąpić do montażu urządzenia na ścianie bez obaw, że będzie on niekompatybilny z urządzeniem.

Standard VESA to przede wszystkim duże ułatwienie zarówno dla producentów sprzętu elektronicznego jak i dla kupujących. Dzięki normom, można bez obaw zakupić uchwyt do telewizora, monitora bez konieczności fizycznego dopasowania go do urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *