Konwerteysatelitarne

Jaki konwerter satelitarny wybrać?

Konwerter satelitarny umożliwia dostarczenie do odbiornika sygnału satelitarnego, który odbity jest od czaszy anteny satelitarnej. Dostępnych jest kilka typów konwertera, wybór odpowiedniego zależy od ilości odbiorników do ilu potrzebne będzie dostarczenie sygnału satelitarnego.

Konwerter Single zwany też pojedynczym umożliwia dostarczenie sygnału satelitarnego do jednego tunera satelitarnego. Drugi odbiornik można podłączyć poprzez specjalny rozdzielacz lub przelotkę konwerterową, jednak wówczas odbiornik będzie odbierał tylko programy z zakresu i polaryzacji wysterowanych przez pierwszy tuner.

Konwerter Twin w przeciwieństwie do konwertera Single ma już dwa wyjścia przez co umożliwia podłączenie dwóch tunerów jednocześnie lub jednego tunera z funkcją nagrywania PVR (ang. Personal Video Recorder). Śmiało można powiedzieć, że konwerter Twin to dwa działające niezależnie od siebie, pełnozakresowe konwertery umieszczone w jednej obudowie. Jeśli więc sygnał satelitarny ma być odbierany na dwóch odbiornikach, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór konwertera Twin.

Konwerter satelitarny twin Maclean MCTV-628
Konwerter satelitarny twin
Maclean MCTV-628

Konwerter satelitarny twin MCTV-670 High Gain
Konwerter satelitarny twin
MCTV-670 High Gain

 

Konwerter Quad posiada już cztery wyjścia dzięki czemu można podpiąć do niego maksymalnie cztery zwykłe tunery. Inaczej wygląda sprawa w przypadku tunerów posiadających funkcję PVR, gdyż do konwertera Quad mogą zostać podpięte tylko dwa takie tunery. Jeśli sygnał satelitarny ma być odbierany na trzech lub czterech odbiornikach to warto wybrać konwerter Quad. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie aby do konwertera podpiąć tylko jeden odbiornik. Wówczas sygnał zostanie dostarczony bez żadnych strat, jednak konwerter z czterema wyjściami jest droższy niż z jednym.

Maclean MCTV-629 - konwerter satelitarny quad

Konwerter satelitarny quad
Maclean MCTV-629
 

Konwerter Quattro często jest mylony z konwerter Quad gdyż również posiada cztery wyjścia. Jest jednak przeznaczony do pracy z multiswitchem czyli rozdzielaczem sygnału satelitarnego, który umożliwia dostarczenie sygnału do kilkuset tunerów satelitarnych. To dobre rozwiązanie dla osób posiadających więcej niż cztery odbiorniki w domu. Najczęściej stosowane jest przez hotele, czy pensjonaty.

Konwerter satelitarny należy dobrać do ilości odbiorników do jakiej ma zostać doprowadzony sygnał satelitarny. Dla większości osób, najlepszym rozwiązaniem będzie konwerter Twin umożliwiający podpięcie dwóch tunerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *