UchwytyLCD blog

Do czego służy konwerter satelitarny?

Konwerter satelitarny to nierozłączny element w zestawie antenowym. Umożliwia dostarczenie sygnału satelitarnego odbitego od czaszy anteny do odbiornika telewizyjnego. Konwertery posiadają układ elektroniczny, który zasilany jest z podłączonego za pomocą kabla koncentrycznego tunera satelitarnego.

Jak to działa?
Fala odbita od lustra czaszy anteny trafia do konwertera, który wzmacnia i zamienia sygnał z zakresu 10,7 – 11,7 i 11,7 – 12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej 950 – 2150 MHz.

Podstawowe parametry konwertera:
Współczynnik szumów – podawany w dB i im jest niższy tym lepiej. Obecnie dostępne na rynku produkty posiadają współczynnik szumów rzędu 0,3 – 0,1 dB.

Sygnał wejściowy – sygnał jaki odbity jest od lustra czaszy anteny do konwertera. Podawany jest w GHz i najczęściej spotykane zakresy to 10,7 – 11,7 i 11,7 – 12,75 GHz polaryzacja pionowa i poziomie. Im szerszy zakres posiada konwerter tym lepiej.

Sygnał wyjściowy – sygnał jaki jest dostarczany z konwertera do tunera. Jest podawany w MHz i najczęstsze zakresy to 950 – 1950 MHz polaryzacja pozioma oraz 1100 – 2150 MHz polaryzacja pionowa.

Rodzaje konwerterów:
Single – inaczej nazywany też pojedynczym, posiada jedno wyjście sygnału co umożliwia podłączenie jednego tunera satelitarnego. Drugi tuner można podłączyć poprzez przelotkę konwerterową, jednak wówczas drugi odbiornik będzie obierał tylko programy z zakresu i polaryzacji wysterowanych przez pierwszy odbiornik.

Twin – podwójny, posiada dwa wyjścia dzięki czemu odbity od czaszy sygnał może być dostarczony do dwóch odbiorników lub jednego, który posiada funkcję nagrywania PVR. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że konwerter twin działa na zasadzie tak jak by w jednej obudowie umieszczone zostały dwa działające niezależnie od siebie pełnozakresowe konwertery.

mctv-670

Konwerter satelitarny twin
MCTV-670 High Gain

MCTV-628

Konwerter satelitarny twin
Maclean MCTV-628

Quad – posiada aż cztery wyjścia, dzięki czemu sygnał może być doprowadzony do czterech tunerów satelitarnych lub dwóch z funkcją PVR.

Quattro – podobnie jak konwerter Quad posiada cztery wyjścia jednak przeznaczony jest do pracy z multiswitchem, dzięki czemu sygnał może być dostarczony do nawet kilkuset odbiorników satelitarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *