ekrany_projekcyjne

Dobry ekran projekcyjny w domu

Obraz wyświetlony na ekranie projekcyjnym jest znacznie żywszy i wyższej jakości niż ten zaprezentowany na innej powierzchni takiej jak ściana czy prześcieradło. Dlatego ekrany najczęściej wykorzystywane są w firmach czy szkołach, gdzie niezwykle istotne jest by przekaz z projektora był czytelny. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup ekranu w celach domowego użytku by urządzić rodzinny pokaz zdjęć czy wieczór filmowy w gronie przyjaciół. Jaki więc będzie dobry ekran projekcyjny, które będzie zawieszony w salonie?

W pierwszej kolejności trzeba się zastanowić gdzie będzie on umiejscowiony. Z dostępnych powierzchni do wyboru jest: ściana, sufit lub podłoga. W przypadku tej ostatniej wcale nie chodzi o to by położyć ekran na ziemi tylko by postawić stojak z zawieszonym ekranem. Takie ekrany zajmują więcej miejsca jednak ich dużą zaletą jest możliwość przeniesienia z jednego pomieszczenia do drugiego, a po zakończonym użytkowaniu zwinąć i schować. Te ekrany, które będą zamontowane na ścianie czy suficie mogą być schowane w specjalnych kasetonach, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem i zabrudzeniem.

Kolejnym ważnym elementem jest wybór sposobu rozwijania ekranu, który może być ręczny lub automatyczny. W tych pierwszych ekran rozwija się za pomocą uchwytu przypiętego w jego dolnej części. Natomiast w modelach automatycznych rozwijanie ekranu odbywa się za pośrednictwem elektrycznych silników sterowanych przez pilota, co z pewnością jest znacznie wygodniejsze.

A teraz trochę odnośnie parametrów. Obraz na ekranach może być wyświetlany w formacie 4:3 lub 16:9 i powinien być dopasowany do parametrów obsługiwanych przez projektor. Dla wyświetlania filmów najlepiej sprawdzi się format 16:9, natomiast 4:3 będzie idealny do wszelkich prezentacji i pokazów zdjęć.

Przed zakupem ekranu warto też zwrócić uwagę na współczynnik odbicia światła. Wartość współczynnika odbicia światła 1 oznacza, że powierzchnia odbije tyle samo światła ile padło na ekran. Wartość ta powinna być wyższa im więcej źródeł światła znajduje się w pomieszczeniu.

Ekran projekcyjny elektryczny Maclean MC-561 135" 16:9
Ekran projekcyjny elektryczny
Maclean MC-561 135″ 16:9

Ekran projekcyjny Maclean MC-594 100" 4:3 ścienny
Ekran projekcyjny Maclean
MC-594 100″ 4:3 ścienny

 Ekran projekcyjny elektr. Maclean MC-593 120" 4:3
Ekran projekcyjny elektr.
Maclean MC-593 120″ 4:3
 Ekran projekcyjny Maclean MC-595 100" 4:3 stojak
Ekran projekcyjny Maclean
MC-595 100″ 4:3 stojak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *